Lankava
Lankava +370 610 42 222+370 610 42 222

Darbo dienomis 8:00 - 17:00Darbo dienomis 8:00 - 17:00

Lankava eprekyba@lankava.lteprekyba@lankava.lt

Įsimintinos
prekės

0

Į ką atkreipti dėmesį, kad bulvių derlius būtų gausus

Kiekvieną pavasarį daržininkai ir sodininkai suskumba pasirūpinti sėklinėmis bulvėmis, kad rudenį bulviakasis būtų gausus ir kokybiškas. Prekybos vietose akys raibsta nuo bulvių pavadinimų, tad kaip išsirinkti tą veislę, kuri pateisins jūsų lūkesčius, gausiai derės, o derlius bus skanus.

Kokybė

Pirkite sertifikuotas sėklines bulves, kurios atitinka sėklinių bulvių standartus. Jos turi būti nepažeistos, be puvinių ar dėmių. Nerekomenduojama pirkti ir bulvių sėklų su ilgais ar žaliais daigais, daigai turėtų būti nedideli, vos išdygę ir juos reikėtų saugoti, kad sodinami nenulūžtų. Sėklinių bulvių jokiu būdu negalima pjaustyti, nes perpjautas gumbas bus silpnas, jautrus visoms dirvos ligoms ir kenkėjams. Be to, perpjautas gumbas turi per pus mažiau energijos, nes mažesnis gumbo akučių skaičius išleidžia mažiau produktyvių daigų, kurie augins ženkliai mažesnį būsimą derlių.

Sandėliavimas

Sėklines bulves iki sodinimo laikykite vėsioje, tamsioje ir drėgnoje vietoje. Puikiai tinka 4–10°C temperatūra. Sėklines bulves reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei norite ankstyvesnio derliaus, sėklines bulves reiktų sudaiginti. Išberkite jas į plastikinę arba medinę dėžę ir tolygiai paskleisti. Bulvėms sudygti reikalinga 18-20 laipsnių šilumos temperatūra ir 80-90 proc. drėgnumas. Tam labiausiai tiks šiltnamis arba kita gerai vėdinama patalpa. Daiginti reikėtų kol bulvių daigeliai pasiekia 2-3 cm, maždaug 3-6 savaites.

Veislė

Veislę rinkitės pagal klimatą ir dirvožemio tipą. Prieš įsigydami apsvarstykite ar bulves dažniau naudosite salotoms, sriubai, o gal kepimui? Tai svarbu, nes yra įvairių veislių, kurios turi skirtingas savybes, tokias kaip virimo tipas, skonis ir spalva. Cepelinams rekomenduojama rinktis miltingesnes veisles, kurios yra vėlyvesnės, tokios kaip Vineta, Queen Anne bei Alouette. Kepimui keptuvėje galima rinktis visas veisles, tačiau mažiau miltingų veislių bulvės greičiau iškeps ir bus traškesnės. Jei bulves ruošiatės kepti orkaitėje, pasirinkite Adora, Colomba, Prada, Emanuelle, jos bus skaniausios iš pirmo šviežio derliaus. Kepimui taip pat rinkitės mažesnius gumbus ir tas veisles, kurios yra mažiau miltingos. Bulviniams patiekalams, tokiems kaip bulvių plokštainis ar bulviniai blynai – augintojai rekomenduoja miltingesnes veisles, tokias kaip Vineta, Melody, Queen Anne, Karelia, Alouette ir Colomba. Dauguma bulvių veislių yra tinkamos virimui, tačiau renkantis patariama atsižvelgti į bulvių suvirimo tipą, kuris žymimas „ABC“: A - vandeningos, išvirusių gumbų forma išlieka, tinka salotoms; B - vidutiniškai miltingos, išvirusių bulvių forma išlieka, gali sukristi; C - labai miltingos, išvirusios bulvės smarkiai sukrenta.

Tinkamas sodinimas

Geriausias bulvių sodinimo laikas, kai dirva sušyla iki +6/+8C laipsnių šilumos. Dirvožemis neturėtų būti labai drėgnas, tačiau turi būti gerai išdirbtas. Bulvės laikomos lengvesnių dirvų augalais, tad tinka priesmėlis, priemolis, durpinis dirvožemis. Sunkiose dirvose bulvės auga gerai tik tuomet, kai sodinamos į gerai išdirbtą, organinėmis trąšomis prisotintą žemę. Sodinant sėklines bulves derėtų laikytis apie 70 cm atstumo tarp vagų ir 30-35 cm atstumo tarp gumbų. Sėklines bulves nesodinkite per giliai.

Tręšimas

Bulvėms reikalingos trąšos - azotas, fosforas ir kalio trąšos (N, P, K) su įvairiais mikroelementais. Šiomis trąšomis tręškite sodinimo metu, vėliau, esant poreikiui, galima naudoti mineralines trąšas. Specialistai pataria jokiu būdu pavasarį bulvių tręšimui nenaudoti šviežio mėšlo, kalkių arba chloro turinčių mineralinių trąšų.

Priežiūra

Bulvėms sudygus ir daigams išlindus į paviršių, nepažeidžiant ūglių juos apkaupkite. Smėlingą žemę sausros metu laistykite vakarais arba rytais. Augančias bulves saugokite nuo maro. Tai pavojingiausia bulvių liga, nes ji pažeidžia visas augalo dalis. Nuo maro bulvių pasėlius galima apsaugoti taikant profilaktines priemones, auginant atsparias veisles, nupurškus tinkamu laiku ir tinkamais fungicidais. Kitas kenkėjas kolorado vabalai. Jie naikinami purškiant bulves sisteminiais ar kontaktiniais insekticidais. Juos geriausia naudoti tuomet, kai pasirodo jaunos vabalų lervos. Nupurškus laiku, dažniausiai užtenka 1 purškimo.

Populiariausios sėklų veislės

VINETA veislė yra nereikli dirvožemiui, perneša sausrą, atspari rauplėms, puikiai laikosi sandėliuose. Šios veislės gumbai yra gilesnėmis akutėmis.

QUEEN ANNIE pasižymi ypatingai gausiu derliumi. Nebijo sausros, atspari rauplėms, sudaužymams. Dėl ilgo žiemojimo patariama prieš sodinimą padaiginti, sodinimo metu vengti šlapių ir šaltų dirvų.

ACOUSTIC sėkla atspari marui, todėl tinka ekologiniam auginimui. Nemėgsta daigelių nulaužymo, nereikli dirvožemiui ir pakenčia stresines klimatines sąlygas.

ALOUETTE veislė puikiai toleruoja sausrą, atspari marui ir mechaniniams sudaužymams. Prieš sodinant patariama padaiginti, tačiau vengti daigelių nulaužymo.

KARELLA yra gausiai deranti, pasižyminti didelio atsparumu ligoms veislė. Nėra reikli dirvožemiui, tačiau reikėtų užtikrinti pastovų drėgmės balansą. Puikiai žiemoja ir sandėliuojasi iki pavasario.

ADORA užaugina keletą stiebų su negausiu kiekiu stambių gumbų, todėl rekomenduojama sodinti tankiau ir sekliau. Nemėgsta sunkios žemės, sodinant vengti daigelių nulaužymo.

Dalintis:
Lankava

LANKAVA puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu Privatumo politika.