Lankava
Lankava +370 610 42 222+370 610 42 222

Darbo dienomis 8:00 - 17:00Darbo dienomis 8:00 - 17:00

Lankava eprekyba@lankava.lteprekyba@lankava.lt

Įsimintinos
prekės

0

Kaip pasiruošti sėjai, kad derlius nudžiugintų

Artėjantis pavasaris - pats metas išsirinkti augalų sėklas ir susiplanuoti sėją. Ne vienerius metus užsiimantys sodininkyste jau žino kurios sėklos yra geriausios, tačiau ką daryti tiems, kuriems sodo ir daržo darbai yra naujovė. O galbūt ieškote kuo praplėsti savo auginamą asortimentą ar užsiauginti dar nebandytų naujų daržovių? Pasidalinsime patarimais kaip pasiruošti sėjai, jog darbai būtų lengvi, o derlius džiuginantis.

Pirmiausiai reikės nuspręsti, kokį plotą planuojate skirti daržui? Ar ketinate užsėti didesnius plotus? O gal ieškote sėklų, kurias galėsite sėti vazonuose balkone ar terasoje? Tinkamas ploto pasirinkimas yra svarbus dėl keleto priežasčių:

 • Visi augalai turi skirtingus augimo poreikius. Vieniems reikia mažai erdvės šaknytis, tačiau lapija užima daug vietose, o kitų šaknys auga itin plačiai, tačiau stiebai ar lapai vietos užima mažai.
 • Augalai susodinti per arti vienas kito negaus šviesos tiek kiek reikia, tad ir derlius nebus gausus. Tinkamas atstumas tarp augalų gerina deguonies cirkuliaciją, taip mažindamas kenkėjų ir ligų plitimą.
 • Pasirinkus tinkamą plotą savo daržui galėsite lengviau jį prižiūrėti, prieiti prie kiekvieno augalo, o ir vaizdas akiai bus daug patrauklesnis.
 • Pasirinktas per mažas plotas sukels nepatogumų, tačiau per didelis – reikalaus daug priežiūros, tad stenkitės efektyviai panaudoti turimą žemę.

Įsivertinus plotus galite planuoti, ką norite auginti. Galbūt norėsite tik populiarių daržovių, o gal ir išskirtinių, kuriomis galėsite mėgautis visą sezoną.

 • Išsiaiškinkite koks jūsų dirvožemio tipas. Tuomet, kaip žinosite savo dirvožemio tipą, galėsite jį praturtinti trūkstamomis medžiagomis. Jei dirvožemis molingas, į jį galite įmaišyti smėlio, o jei turite smėlėtą dirvožemį, jį galima papildyti kompostu ar kitomis organinėmis medžiagomis.
 • Pasidomėkite kokios daržovės gali derėti jūsų dirvožemyje, koks klimatas joms tinkamesnis. Pagal tai galėsite pasirinkti ką auginti. Pomidorai mėgsta gerai nusausintą, smėlingą priemolio dirvą, baklažanams taip pat tiks gerai nusausintas, priemolio dirvožemis. Morkos puikiai derės purioje, akmenuotoje dirvoje, o agurkai, paprikos, burokai, svogūnai, česnakai ir bulvės – purioje, bet gerai nusausintoje dirvoje. Įvairioms salotoms ir špinatams geriau parinkti purią, drėgną dirvą.

Jūsų derlius priklauso ir nuo kokybiškų sėklų. Nusprendus kokias daržoves auginsite, pasidomėkite ir pačiomis sėklomis, kuo jos skiriasi, koks jų galiojimas laikas.  

 • Hibridinės sėklos – brangesnis, tačiau specialistų teigimu geresnis pasirinkimas. Hibridinių sėklų derlius būna didesnis, atsparesnis ligoms ir kenkėjams. Šios sėklos žymimos raidėmis F1, F2, H. Hibridinės sėklos išvedamos sukryžminus tėvinį ir motininį augalą. Šių sėklų minusas – dažniausiai jų negalėsite padauginti arba dauginant jų derlius bus labai skurdus, tad hibridinių veislų daržovių sėklų rinkti dauginimui neverta.
 • Tradicinės sėklos kainuoja pigiau, tačiau ir derlius iš jų neretai būna prastesnis, lyginant su hibridinėmis sėklomis. Šias sėklas derėtų rinktis tiems, kurie sėklas mėgsta pasidauginti patys iš savo derliaus. Nors tokių sėklų kainos ženkliai svyruoja, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į kokią pakuotę jos supakuotos. Jei sėklos supakuotos hermetiškoje pakuotėje, jų kokybė bus geresnė, nes popierinis įpakavimas gali būti lengvai paveikiamas aplinkos veiksnių, o tai gali įtakoti sėklos produktyvumą.
 • Sėklos juostose leis jums be vargo pasėti norimas sėklas. Sėklos išdėstytos specialioje juostelėje, tad jums nereikės taikyti atstumo tarp sodinamų sėklų, o sudygus – retinti. Tiesiog patiesus juostelę reikės užberti žemėmis ir palaisčius laukti derliaus.

Sėklas galima sodinti tiesiai į dirvą arba jas prieš tai sudaiginti. Tai nėra sudėtingas procesas, tačiau reikia žinoti tam tikrus dalykus, taip galite sudaiginti beveik visas daržoves, kurias vėliau perkelsite į lysves.

 • Durpinės daigyklos po sėklų sudaiginimo į žemę sodinamos kartu su indeliu, taip išvengiama persodinimo metu galimų šaknų pažeidimų. Derėtų atkreipti dėmesį, kad durpinėse daigyklose greičiau išgaruoja vanduo, tad ir laistyti juose daiginamus augalus reikės dažniau.
 • Plastikinės daigyklos yra daugkartinio naudojimo, tad jas galėsite po naudojimo išplauti ir pasidėti kitiems metams. Plastikinėse daigyklose vanduo užsibūna ilgiau, tad reikėtų neperlieti, nes sėklos sunkiai dygs.

Svarbu ne tik dirva, kokybiškos sėklos ir kur jos bus daiginamos, tačiau ir tinkamai pasirinktas laikas sėjai. Kiekviena daržovė turi sėjos laiką. Dažniausiai ant kiekvienos sėklų pakuotės yra nurodoma kada bei kokiomis sąlygomis jos turi būti sodinamos, tad svarbu vadovautis pateiktomis rekomendacijomis. Taip išvengsite nesusipratimų, kuomet sėklos nedygsta, o derlius bus kokybiškas ir gausus.

Lankavos parduotuvėje rasite itin gausų įvairių daržovių ir gelių sėklų, durpinių tablečių, daigyklų ir kitų prekių reikalingų sėjai pasirinkimą. Įsigyti šias prekes galite fizinėje parduotuvėje arba užsisakyti elektroninėje parduotuvėje www.lankava.lt. Parduotuvės prekių asortimentas nuolat pildomas, tad visada rasite tai ko ieškote, o profesionalų komanda visada padės patarti ir išsirinkti.

Dalintis:
Lankava

LANKAVA puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu Privatumo politika.